Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie

Historia

Z kroniki Szkoły Podstawowej w Korycinie

Szkoła Podstawowa w Korycinie istniała w latach 1916-1918. Uczył w niej Fabian Rutkowski. Mieściła się w istniejącym do chwili obecnej drewnianym budynku przy ulicy Rynek 15. Budynek był podzielony na  dwie części. W jednej uczyły się dzieci polskie, w drugiej żydowskie, które miały własnego nauczyciela.

Szkoła Podstawowa w Korycinie powstała dnia 1 września 1919 roku. Pierwszym nauczycielem był Bolesław Małyszko. Własnego budynku szkolnego nie było; pierwszy rok nauka odbywała się w budynku parafialnym przy kościele. Do szkoły uczęszczały dzieci z Korycina, Borku, Mielnik i Rutki. Z Korycina do szkoły uczęszczały tylko dzieci  chrześcijańskie. W następnych latach szkoła mieściła się w różnych budynkach. Co rok to w innym domu. Zaczęły  uczęszczać również i dzieci żydowskie.

W roku 1926 z braku lokalu pod szkołę w Korycinie szkoła została przeniesiona do Kumiały, gdzie był własny budynek szkolny. W Kumiale powstała szkoła wyżej zorganizowana, siedmioklasowa, o trzech nauczycielach. Do tej szkoły uczęszczały dzieci z Kumiały, Korycina, Mielnik, Borku, Zagórza i Wilkindorfu. Kierownikiem był Karol Wach a nauczycielami: Chwiećko Cecylia i Walij Mikołaj.

W roku 1930 dnia 1 lutego szkoła została przeniesiona z Kumiały do Korycina i mieściła się w trzech budynkach: dwie sale były w domu Giedrojć Wandy, jedna u Białousińskich i kancelaria w domu Buzuna Bronisława. Kierownikiem szkoły był Karol Wach, a nauczycielami: Salska Maria i Małyszko Bolesław. Dzieci uczęszczały z Korycina, Kumiały, Mielnik, Borku, Rutki, Zakala, Milewszczyzny i Wilkindorfu.

W roku 1937 rozpoczęto budowę szkoły w Korycinie i już w październiku 1938 roku wykończona cztery sale i kancelarię, które oddano do użytku. W nowej szkole naukę rozpoczęto 1 listopada 1938 roku.

W roku 1939 została utworzona Niepełna Szkoła Średnia. Dyrektorem szkoły był Mazela Jakub, nauczyciela - mi byli: Małyszko Bolesław, Kupłan, Kupłanowa, Herduś Julia i naucz. j. rosyjskiego - Kraśnikowa.

W czasie okupacji niemieckiej szkoła była zamknięta, w budynku mieścił się Zarząd Drogowy. W roku 1944, w czasie frontu, w szkole mieścił się szpital niemiecki. Po ustąpieniu Niemców, szkoła została zajęta przez  Ochronę Pogranicza. W 1944 roku; od września do czerwca, szkoła znajdowała się w Rutce. Do tej szkoły uczęszczały dzieci z Korycina. Nauczycielami byli: Małyszko Bolesław, Halicka Stanisława.

W miesiącu styczniu 1945 roku nauka rozpoczęła się w budynku szkolnym w Korycinie. Budynek ten podczas walk w 1944 roku, został uszkodzony: część dachu została pobita, powybijane okna. Warunki były ciężkie: brak mebli, okna pozabijane deskami.

W roku 1946 była szkoła o trzech nauczycielach i miała 6 oddziałów, dzieci było 139. Nauczycielami byli Małyszko Bolesław, Bochenko Sylwestra i Nietupska.

Rok 1946/47 - szkoła nadal ma 6 klas, trzech nauczycieli i liczy 170 dzieci.

Rok 1947/48 - nadal szkoła jest o trzech nauczycielach, ma sześć klas i 179 dzieci.

W roku szkolnym 1948/49 żadne zmiany nie zaszły. W roku 1949/50 została utworzona szkoła zbiorcza, do której należały szkoły: Krukowszczyzna, Dzięciołówka, Wysokie, Zabrodzie i Ostra Góra. Została utworzona klasa siódma, która liczy 43 uczniów. Nauczycielami byli: Małyszko Bolesław, Bochenko Sylwestra, Talarczyk Wacław i Olechnowicz Lidia.

Luty 1993 - oddanie do użytku nowej, dobudowanej do starego budynku części szkoły.

Styczeń  1998 - oddanie do użytku sali sali gimnastycznej.

1 września 2001 - po zlikwidowaniu szkół w Bombli i Zabrodziu, szkoła w Korycinie jest jedyną placówką oświatową na terenie gminy.

* zachowano oryginalną pisownię Kroniki szkoły.
_______________________________________________________
Tekst źródłowy: Tadeusz Ciszkowski  "85 lat Szkoły Podstawowej w Korycinie"

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: