Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie

Szkolna Izba Tradycji

Obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej w Korycinie (2016 rok) stały się okazją do zorganizowania Szkolnej Izby Tradycji, w której znalazły miejsce materiały dokumentujące dzieje placówki oraz przedmioty związane z przeszłością najbliższej okolicy. Izba, oprócz walorów poznawczych i edukacyjnych, ma za zadanie ocalić od zapomnienia materialne pamiątki związane z oświatą gminy Korycin.

Pomysł utworzenia Izby Tradycji wyszedł od dyrektora szkoły Ewy Bojarzyńskiej. Osobami, które zaangażowały się w gromadzenie eksponatów i zajęły się przygotowaniem pomieszczeń oraz rozmieszczeniem w nich zbiorów byli: Barbara Szypulska, Celina Baranowska oraz Zdzisław Szypulski. Część przedmiotów, będących na wyposażeniu szkolnej pracowni historycznej, została przekazana przez Kazimierza Szubzdę.

Celem twórców Izby było zgromadzenie obiektów należących do mieszkańców, a związanych z edukacją i regionem, ochrona ich przed zniszczeniem, popularyzacja i przybliżenie historii szkoły, Korycina i okolicy. Zbierane były dokumenty, zdjęcia, książki (w tym podręczniki), przybory szkolne, przedmioty codziennego użytku, meble oraz wszystko, co dawniej było na wyposażeniu szkoły oraz mieszkań i obejścia gospodarskiego.

Dzięki staraniom Barbary Szypulskiej doposażanie Izby ciągle trwa. Pozyskiwane są nowe eksponaty najczęściej od absolwentów szkoły w Korycinie. Ich właścicielom nie jest łatwo rozstawać się z osobistymi pamiątkami, ale w pomieszczeniach szkolnego mini muzeum nabierają nowego życia – służą do edukacji historycznej następnym pokoleniom uczniów korycińskiej podstawówki.

Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania, a osoby będące w posiadaniu interesujących przedmiotów i materiałów prosimy o kontakt ze szkołą.

Ofiarodawcy:

ks. Andrzej Gniedziejko, ks. Andrzej Horaczy, Jadwiga i Jerzy Krupowiczowie, Barbara i Zdzisław Szypulscy, Celina Baranowska, Ewa Bojarzyńska, Anna Iłendo, Bogdan Małyszko, Zdzisław Misiewicz, Cecylia Radulska, Eugeniusz Rutkowski, Teresa Rutkowska, Katarzyna Skrzypko, Helena i Edmund Sobolewscy, Tadeusz Szewczul, Jolanta Butkiewicz, Barbara Kożuszek, Grzegorz Szubzda, Stanisław Urban, Elżbieta Wasilewska, Edward Karwicki.

Utworzono dnia 06.12.2019, 19:37

Marzec 2021