Warsztaty literackie i spotkanie autorskie z Krystyną Gudel

Utworzono dnia 10.04.2024

W ramach obchodzonego w kwietniu miesiąca książki i czytelnictwa oraz realizowanego w bieżącym roku szkolnym Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w dniach 9-10 kwietnia 2024 r. odbyły się cztery warsztaty literackie (kl. V-VIII) oraz cztery spotkania autorskie (kl. I-IV), które prowadziła pani Krystyna Gudel.

Pani Krystyna jest emerytowaną nauczycielką nauczania początkowego i języka polskiego, poetką i regionalistką, laureatką wielu konkursów literackich. Należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku oraz Stowarzyszenia Autorów Polskich. Za działalność na rzecz kultury została dwukrotnie uhonorowana Nagrodą im. Bolesława Prusa. W 2023 r. obchodziła 20-lecie swojej pracy twórczej. Jest autorką audycji i broszury „Tłoka, czyli pomoc sąsiedzka”, które powstały w ramach otrzymanego  Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2023. Spod jej pióra wyszło kilkanaście tomików poezji, teksty do przewodników po gminie Suchowola oraz zbiór wspomnień wojennych.

Na warsztatach prowadzonych przez panią Krystynę Gudel młodzież z klas V-VIII uczyła się pisania haiku – najkrótszych utworów poetyckich (trzywersowych), składających się z 17 sylab. Uczniowie tworzyli krótkie wiersze, wykorzystując swoją wyobraźnię i pomysłowość. Poznawali podstawowe zasady haiku, doskonalili umiejętności językowe, dzielili się swoimi myślami i uczuciami w twórczy sposób. Mieli też możliwość wysłuchania haiku tworzonych przez samą Autorkę.

Młodsi uczniowie (kl. I-IV) wzięli udział w spotkaniach, w trakcie których pani Krystyna prezentowała swoje utwory z najnowszego tomiku „Smutny ogryzek i inne wiersze”, a także wykonane przez siebie zdjęcia ptaków oraz kolekcję ołówków z całego świata. Zbieranie ołówków jest wielką pasją Autorki, mogłaby o każdym opowiadać godzinami, a  niektóre z nich stały się nawet bohaterami czytanych wierszy i służyły do ich zilustrowania. Dzieci ogadywały również wierszowane zagadek związane z naturą i matematyką, a za wszystkie poprawne odpowiedzi otrzymywały nagrody – karty pocztowe z wizerunkami polskich ptaków. Na pamiątkę dostały dedykowane każdej klasie wiersze o tematyce przyrodniczej, w których występowały imiona wszystkich uczniów poszczególnych oddziałów.

Na zakończenie spotkania podziękowano Autorce, wręczając laurkę oraz kwiaty. Wszyscy zainteresowani mogli kupić książki z dedykacją i autografem gościa. Pisarka podarowała bibliotece tomiki swoich wierszy opatrzone specjalną adnotacją skierowaną do czytelników.

DZIĘKUJEMY!!!

Wizyta pani Krystyny Gudel była możliwa dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu Rady Rodziców i Dyrekcji szkoły.

Utworzono dnia 10.04.2024, 19:00

Wszystkich: 72033